Az alábbiakban a gyakran ismételt kérdéseket (GY.I.K.), és az arra adott válaszokat találja.


- Pszichológushoz csak a bolondok járnak, nem?

- Egyáltalán nem. Bárkinek lehetnek az életben olyan kisebb vagy nagyobb nehézségei, elakadásai, amelyekhez szakértői támogatásra van szüksége. Azt tapasztalom, hogy sokan szégyellik vagy titkolják, hogy pszichológus segítségével küzdenek lelki problémáikkal, holott egy testi sérülés (pl. csonttörés) esetén sosem habozunk felkeresni orvosunkat. A tanácsadó szakpszichológus a hozzá járó személyeket minden esetben egyenrangú partnerként, ún. kliensként (nem pedig „betegként”) kezeli.

- Jó, de miért pont pszichológus? Miért nem tud ugyanolyan hatékonyan segíteni nekem például egy barátom?

- Kétségtelen, hogy bizonyos esetekben akár elegendő lehet, ha egy rokon vagy barát meghallgat minket, és elmondja a véleményét, vagy tanáccsal lát el bennünket. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy mindez csak nagyon ritkán nyújt valódi segítséget, és hoz magával pozitív változást. A pszichológusi oklevelet szerzett szakember speciális kompetenciákkal rendelkezik és tudományosan igazolt stratégiákat képes alkalmazni, hogy a segítő folyamatban megfelelő szakértelemmel, tapasztalattal és objektivitással vegyen részt. Más részről pedig könnyebb lehet megnyílni egy idegen személynek, hiszen neki nincsenek velünk kapcsolatosan előfeltevései.

- Mi a különbség a pszichológus és a pszichiáter között?

- A pszichiáter alapvetően az orvostudomány, a pszichológus pedig a bölcsészettudomány szakembere – ennek megfelelően mindkettő más szűrőkön keresztül szemlélheti az embert. A pszichológus elsősorban kommunikáció útján (gyógyszeres megsegítést csak ritkán javasolva) törekszik a kliens gondolataiban és érzéseiben változást elérni.

- Mi történik az első pszichológiai konzultáción?

- Az első (néhány) találkozás alkalmával közösen felmérjük a probléma súlyosságát, és meghatározzuk az elérendő célt. Fontos rávilágítanom, hogy minden szempontból tökéletes pszichológus nem létezik: csupán olyan, aki bizonyos problémára és/vagy bizonyos személy számára megfelelő. Az, hogy az adott kliensnek a vele szemben ülő szakember elfogadható-e, és tudnak-e a továbbiakban hatékonyan együttműködni, általában már az első ülés végére eldől.

- A pszichológus meg fogja mondani, hogy mit csináljak?

- A pszichológus többek között abban segít, hogy megfelelő, érett döntéseket tudjunk hozni, annak mentén, hogy mozgósítjuk belső erőforrásainkat, fejlesztjük a problémamegoldó, konfliktuskezelő képességeinket. A pszichológus nem mondja meg konkrétan, hogy mit tegyünk, hanem szakszerű kommunikáció útján új, addig ismeretlen megközelítéseket, alternatív magyarázatokat kínál, és más megvilágításba helyezheti az adott eseményeket – az erre vonatkozó döntéseket viszont kivétel nélkül, mindig a kliens hozza meg.

- Megoszthatom vele a legféltettebb titkaimat is?

- A pszichológus egyik legfontosabb feladata a titoktartás. Akárcsak az orvosoknak, a pszichológusoknak is etikai kötelessége – néhány nagyon ritka esetet leszámítva – minden elhangzott információt bizalmasan és diszkréten kezelni.

- Hogyan tudok időpontot kérni?

- Egyszerűen: a honlapon megadott elérhetőségek bármelyikén igényelhet konzultációra időpontot.

- Hány alkalomra lesz szükségem?

- Mivel minden probléma egyedi, ezért az első pillanatokban nagyon nehéz megmondani a szükséges konzultációk számát, de ahogy haladunk előre, úgy válik egyre világosabbá a tervezett végpont. Az esetek többségében 5-15 alkalomra tervezünk, de ettől szükség szerint rugalmasan el is térhetünk. Fontos kiemelnem, hogy a probléma legtöbbször nem az üléseken, hanem azok hatására oldódik meg.

- Elkéstem az ülésről, és így csak fele annyit tudtunk konzultálni. Ki kell fizetnem a teljes díjat?

- Igen. Mindenkivel előfordulhat, hogy késve érkezik, de mivel a pszichológusok ideje nagyon szorosan beosztott, kizárólag az előzetesen megbeszélt intervallum áll rendelkezésre a konzultációra – viszont ez az idő csak és kizárólag a kliensé.

- Az utolsó pillanatban le kellett mondanom a konzultációt. Milyen következményekkel kell számolnom?

- Amennyiben az ülést megelőző 24 órán belül mondja le a találkozót, vagy elmulasztja lemondani azt és nem jelenik meg, a következő alkalommal az adott ülés teljes díja kiszámlázásra kerül. Ha ezen időszakon kívül (vagyis több mint egy nappal korábban) kerül lemondásra a konzultációs időpont, a klienst semmilyen többletköltség nem terheli.